Autyzm 2021

Nowy Targ, 9 kwietnia (piątek) 2021 tego dnia ubierz się na niebiesko!!

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Z tego powodu na całym świecie odbywały się różnego rodzaju happeningi, warsztaty oraz szkolenia mające na celu propagowanie wiedzy, poszerzenie empatii i zrozumienia dla odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu oraz zwrócenie uwagi na to, że autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. W tym roku ze względu na #COVID19 ograniczamy się do informacji przekazywanych za pośrednictwem znaków wyrażających świadomość i solidarność z osobami z ASD i ich Rodzinami.

9 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu będziemy obchodzić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i na znak wsparcia dla osób ze spektrum oraz ich Rodzin i Opiekunów przygotowaliśmy wewnątrzszkolne atrakcje z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią:

8.30 – 12.30 wewnątrzszkolne atrakcje dla dzieci i młodzieży: fotobudka, akcja zbiórki niebieskich nakrętek ,,Serce dla autyzmu”

14.00 rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – fotograficznego ,,TAK JA TO WIDZĘ” na stronie internetowej: https://zpswo.nowotarski.edu.pl/ (laureaci zostaną powiadomieni o przyznaniu nagród oraz terminie i sposobie ich wręczenia telefonicznie lub pisemnie)

20.00 rozświetlenie nowotarskiego Ratusza oraz kładki na niebiesko

Konferencja ,,Autyzm od teorii do praktyki“ w dniach 9 i 16 kwietnia – szkolenie wewnętrzne Placówki. Jej celem jest podjęcie dyskusji w środowisku nad zintegrowanym podejściem w terapii i nauczaniu osób z autyzmem i konieczności współpracy specjalistów, w zakresie zapewnienia jak najlepszej jakości życia osób z ASD. W czasie konferencji on-line przewiduje się zróżnicowane formy wystąpień. Będą to wykłady oraz panel dyskusyjny dotyczący doświadczeń osób z ASD w odnajdywaniu się we współczesnej rzeczywistości.

Rozwój zaburzony czy odmienny – zaburzenia ze spektrum autyzmu w perspektywie współczesnych badań
09.04.2021 / godz. 16.00 – 17.30
prowadzący: dr Krzysztof Gerc, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Jak oswoić autyzm?
16.04.2021 / godz. 16.00 – 17.00
prowadzący: dr hab. Danuta Wolska, prof. UP, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
szkolenie wewnętrzne

Objawy autyzmu – atutem czy przeszkodą w rozwoju ucznia?
16.04.2021 / godz. 17.00 – 18.00
prowadzący: dr Andrzej Wolski, Effatha. Poradnia dla dzieci z Autyzmem i innymi Zaburzeniami Rozwoju w Krakowie

12 – 30 kwietnia
Wystawa prac ,,Tak ja to widzę”
Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu

Bezpłatne diagnozy i konsultacje:

Olga Wielińska-Jachymiak (terapeuta SI, fizjoterapeuta, neurologopeda) Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Dzieci Nowy Targ, tel. 504 100 176

Joanna Piotrowska-Ancew (neurologopeda) Gabinet Neurologopedyczny Joanna Piotrowska-Ancew Nowy Targ, tel. 600 990 005

Barbara Król (neurologopeda, surdopedagog, balbutolog) Communicatio- gabinet terapeutyczny Nowy Targ, tel. 787 274 700

Patronat honorowy:
Starosta Nowotarski Krzysztof Faber
Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha

Organizatorzy:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu

Współpraca:
1. Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
2. Powiatowe Centrum Kultury Nowy Targ
3. Małopolskie Centrum Kultury ,,Sokół’’
4. Galeria BWA ,,Jatki’’
5. Fundacja Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu
6. Stowarzyszenie DASZ RADĘ – inicjatywa społeczno – edukacyjna
7. Stowarzyszenie Lions Club Wysoka Członek Lions Clubs International
8. Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Dzieci
9. Communicatio- gabinet terapeutyczny Nowy Targ

Partnerzy:
1. Euro-Trade S.K. z/s w Krakowie
2. Super Market Rajski S.J.
3. Dekoracje Ślubne Nowy Targ Markpol
4. bookbook