Organizacja pracy Ośrodka zapewnia udział wychowanków w zajęciach:
- umożliwiających nabywanie umiejętności życiowych i społecznych: rewalidacyjnych, profilaktyczno-wychowawczych, innych o charakterze terapeutycznym,
- sportowych, turystycznych i rekreacyjnych, w tym zajęciach organizowanych na świeżym powietrzu, o ile pozwalają na to warunki atmosferyczne,
- kulturalno-oświatowych,
- rozwijających zainteresowania.
Rozwój zainteresowań wychowanków umożliwia działalność kół zainteresowań oraz imprez i atrakcji organizowanych w trakcie zajęć popołudniowych:
- Koło plastyczne
Koło plastyczne stymuluje i rozwija koordynację wzrokową i ruchową, rozwija spostrzegawczość i kształtuje umiejętność świadomej obserwacji zjawisk i ludzi, daje poczucia sprawstwa i sukcesu.
- Koło sportowe z elementami turystyki
Koło sportowe m.in. wdraża do aktywnego wypoczynku poprzez stosowanie różnorodnych form aktywności ruchowej, poprawy ogólnej sprawności fizycznej, rozwiania cech motorycznych, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz kształcenia umiejętności współdziałania w grupie
- Koło multimedialne
Koło multimedialne wdraża do rozwoju kompetencji opartych na cyfryzacji, multimediach oraz zachowaniu bezpieczeństwa w sferach social mediów.
- Koło muzyczno-taneczne
Koło muzyczno-taneczne rozwija zainteresowania muzyczne, uwrażliwia na sztukę i jej środki wyrazu, rozładowuje napięcia i stres, buduje poczucie wspólnoty i integrację wychowanków.
- Koło praktyczno-techniczne
Koło praktyczno-techniczne rozwija zainteresowania i uzdolnienia praktyczne przydatne w codziennym życiu: przygotowanie prostych potraw, szycie, majsterkowanie, organizacja pracy i współpracy w grupie.
- Koło kulinarne
Koło kulinarne kształtuje praktyczne umiejętności kulinarne oraz motywuje wychowanków do dbałości o przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania i samodzielnego przygotowywania potraw.
- Koło urody
Koło urody kształtuje i wdraża wśród młodzieży zasady higieny i dbania o urodę: pielęgnację włosów, paznokci, dbanie o skórę, promowanie zdrowego stylu życia.
- Koło języka niemieckiego
Koło językowe przekazuje informacje o krajach niemieckojęzycznych, pozwala na poznanie innej kultury, poznanie podstawowego słownictwa, jego wymowy i znaczenia.