Laboratoria Przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólna misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem projektu jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła wydatkowała 100% przyznanych środków na ten cel i zakupiła wyposażenie obowiązkowe jak również dodatkowe w tym atrakcyjne pomoce i materiały do zajęć szkolnych. Nowoczesne pomoce pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach, ale również na zajęciach rewalidacyjnych, a także podczas innych form pracy.
Zakupione pomoce dotyczą wyposażenia podstawowego, wyposażenia stanowisk, narzędzi, robotyki, sprzętu AGD i sprzętu gospodarstwa domowego, audio-video, materiałów eksploatacyjnych, klocków do samodzielnej konstrukcji oraz materiałów plastycznych.
Wyżej wymienione pomoce mają służyć kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego myślenia na miarę możliwości intelektualnych, rozwijania umiejętności pracy zespołowej, dbałości o sprzęt, pomoce i porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Zakupiony sprzęt odpowiada potrzebom naszych uczniów i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej, na zajęciach lekcyjnych, rewalidacyjnych jak również w przygotowaniach do uroczystości szkolnych, występów i konkursów.

Autor: mgr Renata Maciaszek

ROK SZKOLNY 2023/2024

WRZESIEŃ – LISTOPAD

10 listopada w SOSW Nr 1 odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  • Część artystyczną przygotowali uczniowie SP L i BS I stopnia pod kierunkiem: pani Moniki Poręby Strycharz, pani Bogusławy Dudek.
  • Oprawę muzyczną zapewnił chór pod przewodnictwem pani Renaty Knap.
  • Obsługa sprzętu pani Monika Poręba Strycharz, pani Bogusława Dudek, pani Renata Knap.
  • Dekoracje okolicznościowe wykonała pani Ela Motyka.

Uczniowie klasy 5,6 BL podczas zajęć korzystali z klocków magnetycznych zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Są to klocki z wbudowanymi silnymi magnesami neodymowymi, które kształtują i rozwijają wyobraźnię dziecka. Za pomocą trójkątów, kwadratów, uczniowie budowali wspaniałe trójwymiarowe budowle, począwszy od prostych figur, skończywszy na pomysłowych budowlach. Klocki magnetyczne to kreatywne klocki, które dały im nieograniczone możliwości zabawy.

Uczniowie SP – L podczas zajęć plastycznych i zajęć rozwijających kreatywność mają możliwość rozwijania swoich talentów i uzdolnień plastycznych pod opieką nauczyciela. Tematyka zajęć związana jest z aktualną porą roku, konkursami plastycznymi i zainteresowaniami dzieci. Uczniowie uczą się mieszania barw podstawowych i tworzenia barw pochodnych. Wykonują piękne prace na konkursy tematyczne miejskie i gminne oraz szkolne. Podczas zajęć uczą się łączyć różne materiały (liście, karton, krążki drewniane, nakrętki plastikowe) tworząc piękne prace plastyczne płaskie i przestrzenne. Podczas zajęć wykorzystywane są farby temperowe i akrylowe zakupione w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszlosci, pistolet z klejem na gorąco, kartki i arkusze tekturowe o różnej fakturze.

Uczniowie oddziałów Szkoły Podstawowej aktywnie brali udział w zajęciach wykorzystując pomoce zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Rozwijali swoją sprawność manualną, koordynację wzrokowo – ruchową oraz wyobraźnię poprzez zabawę klockami konstrukcyjnymi. Natomiast na zajęciach w pracowni gospodarstwa domowego uczniowie rozwijali swoje zdolności kulinarne, samodzielność oraz poznawali zasady bezpieczeństwa podczas używania różnych sprzętów AGD i narzędzi niezbędnych do wykonywania posiłków.

ROK SZKOLNY 2022/2023

CZERWIEC

MAJ

MARZEC

LUTY

STYCZEŃ

GRUDZIEŃ

LISTOPAD

PAŹDZIERNIK

WRZESIEŃ