Turnus Uśmiech w Wiśle

W dniach 04-15.10.2021 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy przebywali na turnusie terapeutycznym w Wiśle. W trakcie dwutygodniowego pobytu poznawali Beskid Śląski oraz brali udział w zajęciach edukacyjnych i terapeutycznych. Czas spędzony w Wiśle był bardzo aktywny i owocny w nowe doświadczenia. Uczniowie dużo czasu spędzali na pieszych wędrówkach po Beskidzie Śląskim i zdobyli wiele szczytów, m.in. Gronik, Szyndzielnię, Klimczok oraz wzięli udział w XIX Rajdzie im. Jerzego Kukuczki. Trasa była ciężka, ponieważ liczyła aż 12 kilometrów, ale wszyscy dzielnie sobie poradzili i dotarli do mety, a tam czekała na nich pani Cecylia, która oprowadziła wszystkich po Izbie Pamięci Jerzego Kukuczki. Ponadto podczas turnusu uczestnicy bliżej poznali postać Adama Małysza. Odwiedzili Galerię Trofeów Adama Małysza, skocznię, na której zaczynał karierę oraz jego figurę wykonaną z białej czekolady. Poza tym wzięli udział w ciekawych warsztatach w Muzeum Beskidzkim – poznali jak wyglądała szkoła i nauka ponad 100 lat temu. Każdy miał możliwość pisania gęsim piórem, a podczas lekcji muzealnej zostały przybliżone dawne zawody i życie na Śląsku. W Centrum Pasterskim natomiast uczniowie mogli obcować z żywymi zwierzętami, nauczyli się wykonywać aniołki z wełny oraz wysłuchali ciekawego wykładu na temat owiec i pasterstwa. Chata Kawuloka to spotkanie z niezwykle ciekawym beskidzkim góralem, pobyt w kurnej chacie oraz poznanie wielu ciekawostek na temat tego, w jakich warunkach dawniej żyli ludzie. Oprócz poznawania historii i kultury Beskidu Śląskiego uczniowie udali się na wycieczkę do kopalni węgla Luiza, w której mogli poczuć się jak prawdziwi górnicy. Ponadto jechali kolejką gondolową, korzystali z basenu, obejrzeli ciekawy spektakl w Teatrze Banialuki w Bielsku-Białej i wzięli udział w warsztatach teatralnych. Hasło turnusu brzmiało: „Zdrowym i tanecznym krokiem przez Beskid Śląski” – zobowiązywało ono więc do tego, aby nie tylko tańczyć (a tańców było mnóstwo!), ale i zdrowo się odżywiać. Uczniowie na warsztatach przygotowywali więc sałatkę owocową, szaszłyki z owoców oraz koktajle owocowe. Poza tym dużo spacerowali, chodzili po malowniczych ścieżkach z kijkami nordic walking i ćwiczyli na porannych gimnastykach, zumbie i aerobiku. Oprócz powyższych aktywności wszyscy chętnie brali udział w zajęciach kreatywnych, na których powstawały cudowne prace, relaksowali się w grocie solnej podczas zajęć bajkoterapii, śpiewali na wieczorkach karaoke, tańczyli na dyskotekach i wykazywali się wiedzą podczas zajęć edukacyjnych, m.in. podczas Dnia Pieczonego Ziemniaka. Każdy uczeń brał udział w konkursie czystości i różnorodnych konkursach fotograficznych oraz uczył się samodzielności.  Grafik zajęć był bardzo napięty, a terapie zróżnicowane. Czas spędzony na Turnusie Uśmiechu został odpowiednio wykorzystany – uczniowie dużo zobaczyli, nauczyli się wielu nowych umiejętności, a przede wszystkim otworzyli się na innych i pokazali swoje mocne strony. Było aktywnie, tanecznie, zdrowo, a przede wszystkim z dużą ilością zabawy i uśmiechu. Dziękujemy Fundacji ING Dzieciom w Wiśle za możliwość skorzystania z oferty ośrodka i wspaniałego przyjęcia naszych uczniów. Jesteśmy bardzo wdzięczni za niesamowitą atmosferę, ciepłe serca wszystkich pracowników oraz otwartość na nasze potrzeby. Dziękujemy również paniom z naszej szkoły, które zorganizowały turnus oraz sprawowały opiekę nad uczniami podczas dwutygodniowego pobytu: p. Agnieszce Przetacznik, p. Agacie Sarnie, p. Marcelinie Fryźlewicz, p. Stefanii Firek oraz p. Barbarze Knutelskiej.