Wycieczka w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”

W dniu 16.11.2021 roku uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia Nr 5 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Nowego Wiśnicza i Bochni w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pierwszym miejscem jakie zwiedzili był Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej.

Największą atrakcją na zamku okazał się Bastion VR, czyli  nowatorska i unikatowa próba przedstawienia odległej historii przy pomocy najnowszych technologii wizualnych. Wirtualna rzeczywistość pozwoliła na podróż w czasie, umożliwiła swobodny lot przez XVII-wieczny wiśnicki zamek. Następnie uczniowie podążyli podziemną „Trasą Nietoperza” – tajemniczym przejściem z dziedzińca wewnętrznego do podziemi zamku i bastionu południowo – zachodniego, gdzie scenerię sprzed 400 lat z podróży w „Bastionie VR” mogli porównać z obrazem dzisiejszym.

Kolejnym punktem edukacyjnym wycieczki była Kopalnia Soli w Bochni, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie kopalni miało również charakter podróży w czasie. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi wirtualni polscy królowie oraz żupnicy genueńscy.