Certyfikowana Sala Doświadczania Świata

Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu wzbogacił się o nową przestrzeń. W placówce dziś oficjalnie otwarta została, pierwsza na Podhalu, certyfikowana Sala Doświadczania Świata, która będzie służyła do terapii dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Koszt urządzenia pracowni to ponad 67 tys. zł.

Pomieszczenie zostało zaprojektowane przez Międzynarodowego Specjalistę Snoezelen, panią Paulę Bagińską, wyremontowane i wyposażone w nowoczesne urządzenia i pomoce, m.in. w: łóżko wodne z podstawą muzyczną, suchy basen z kulkami, kolumny wodne z panelem sterującym, światłowody, panele podświetlane z aktywną cieczą, drabinę świetlną, lustra, pufy, kotary.

Sala Doświadczania Świata jest to przemyślany i odpowiednio zaaranżowany fragment przestrzeni naszego ośrodka, który jest wypełniony starannie dobranymi urządzeniami
i wyposażeniem, będącymi źródłem bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych, zapachowych, smakowych i kinestetycznych. Umożliwia ona oddziaływanie terapeutyczne,
a poprzez odpowiednio dobrane bodźce, inicjuje u uczestników zajęć pozytywne zmiany emocjonalne i somatyczne. Jest także miejscem budowania relacji dziecka z terapeutą.

Warto dodać, że szkolna sala, która została wykonana według projektu Polskiego Centrum Snoezelen i posiada odpowiedni certyfikat, daje przede wszystkim możliwość wspierania rozwoju uczniów szkoły.

Przebywanie w tej sali  z pewnością złagodzi stres, spowoduje otwarcie się na otoczenie i kontakty interpersonalne, zmniejszenie pasywności, zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a także pozwoli na doświadczanie samego siebie oraz da dużo radość
i relaksu.

Środki finansowe na remont i wyposażenie sali zostały pozyskane z budżetu ZPSWO oraz wpłat sponsorów: Stowarzyszenia Lions Club Wysoka, pracowników Banku PKO BP
z terenu Małopolski, z Fundacji im. Franciszka Stefczyka, Fundacji na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW w Nowym Targu, dzięki akcji charytatywnej Polskiej Telewizji „Reklama Dzieciom”, a także wpłatom na Radę Rodziców. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Zebrani goście dokonali symbolicznego aktu otwarcia – przecięli wstęgę i Salę Snoezelen uznano za otwartą. Po części oficjalnej pani Izabela Sewielska i Joanna Skrabucha zaprezentowały poszczególne urządzenia w Sali. Zaproszono również gości na poczęstunek przygotowany przez uczniów  Szkoły Branżowej I stopnia.