„Realizacja programów profilaktyki antynikotynowej”

W SP nr9-L zostały zrealizowane założenia programów profilaktyki antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę” oraz „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program jest kontynuacją działań edukacyjnych w ramach rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstwa Palenia Tytoniu. Celem  głównym programów jestzapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów młodszych i starszych klas szkoły podstawowej. Idee programów mają za zadanie zwiększenie  wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, zwiększenie świadomości na temat zagrożeń płynących z czynnego i biernego tytoniu, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w tym unikanie zachowań ryzykownych dla zdrowia.

W bieżącym roku szkolnym przygody miłej wiewiórki Wiki oraz jej potyczki z hasłem zdrowie poznawali uczniowie klasy III. Poprzez kolorowanki, układanie historyjki obrazkowej, rozwiązywanie krzyżówki, prezentację multimedialną dowiadywali się sporo o zdrowiu oraz szkodliwości palenia papierosów. Z kolei program „Znajdź właściwe rozwiązanie” skierowany był do uczniów klas VI-VII. Stanowił on cenne źródło wiedzy na temat negatywnego wpływu palenia na zdrowie człowieka, ale też był lekcją asertywności i mobilizacji do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu.