„Skąd nasz ród.. – początki państwa polskiego – w historii i legendzie” – podsumowanie i uroczysty finał projektu

W dniu 25 listopada br. miał miejsce finał i podsumowanie  projektu „Skąd nasz ród – początki państwa polskiego – w historii i legendzie”, który stanowił kolejną odsłonę akcji edukacyjnej „Zaczarowani czytaniem”. Cała uroczystość dokonała się w obecności uczniów i nauczycieli oraz zaproszonych gości. Był obecny Pan Starosta Krzysztof Faber oraz pan Starosta Bogusław Waksmundzki oraz Pan Karol Skrzypiec z Zarządu Powiatu. Przybyła też p. Maria Domagała z Rady Powiatu, Przewodnicząca Komisji Edukacji Publicznej. Obecne również były panie z Powiatowego Centrum Oświaty oraz pani wizytator Dorota Słońska-Halczak z nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Akcja  edukacyjna od wielu lat jest  przeprowadzana wśród uczniów Szkoły Podstawowej Nr 9, by przybliżyć im nowe wiadomości, przede wszystkim zachęcić do sięgnięcia po książkę i do czytania, a dorosłym: rodzicom, opiekunom i terapeutom ukazywanie niezaprzeczalnych wartości rewalidacyjnych głośnego czytania dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym.  Główną inspiracją do podjęcia tego typu działań były założenia Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.  Każdorazowa edycja w/w akcji ma temat przewodni, wokół którego koncentrują się wszystkie działania. Jest to zarazem główny cel realizowanego projektu. W tym roku były to początki państwa polskiego. Jej celem głównym było poznanie przez uczniów ciekawych i ważnych miejsc naszej kultury i dziedzictwa narodowego, przybliżenie im wiadomości z zakresu historii minionych pokoleń, budowanie patriotyzmu i dumy z osiągnięć naszych przodków. I tak przez kilka miesięcy nauczyciele czytali głośno uczniom różne historie i legendy związane z powstaniem naszego państwa. To głośne czytanie  często było ubogacone w środki multimedialne oraz w zadane pytania nt. przeczytanego tekstu. Dodatkową mobilizacją do uważnego słuchania była zaplanowana wycieczka, która stanowiła zarazem punkt kulminacyjny akcji a jednocześnie mobilizowała uczniów do uważnego angażowania się w realizację projektu. We wrześniu br. została zorganizowana 4-dniowa wycieczka dla ponad 50 uczniów wraz z nauczycielami, która wiodła śladami pierwszych Piastów.   Co widzieli, jakie miejsca zwiedzili w Kruszwicy, Biskupinie, nad Lednicą, w Gnieźnie i w Poznaniu i dodatkowo w Toruniu;, czego doświadczyli podczas zajęć edukacyjnych  w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz w Poznaniu, gdzie podążali za przewodnikiem  jako „detektywi historii” – można było właśnie zobaczyć oglądając obszerną prezentację przygotowaną właśnie na podsumowanie akcji.  Można też było zobaczyć wspaniałe prace plastyczne przygotowane przez uczniów i całe klasy w ramach Konkursu Plastycznego.  Zaproszeni goście i rodzice uczniów  ze wzruszeniem i zarazem podziwem oklaskiwali  występy uczniów w zaprezentowanym przedstawieniu, bogatym w treści historyczne i patriotyczne. Łączyło ono w sobie i legendę o Lechu, Czechu i Rusie i jednocześnie nawiązywało do niedawnego Święta Niepodległości.  Szczególnie ubogacił to przedstawienie występ nowo-powstałego chóru pod kierunkiem pani Renaty Knap, który przepięknie wykonał Rotę oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Nie zabrakło też pieśni z tamtych czasów wykonaniu instrumentalnym przez Justynkę na skrzypcach. Wielkie wrażenie na obecnych zrobiła Zuzia zaśpiewaniem piosenki „Biały krzyż”. Uwieńczeniem całości była  piosenka „Uwierz Polsko” – też w jej wykonaniu.  Nie zabrakło też  Dla całej społeczności Placówki owo przedstawienie zostało zaprezentowane w przeddzień 11 listopada, a dla innych szkół z najbliższej naszej okolicy oraz dla rodziców uczniów innych szkół będzie jeszcze przedstawione w dniu 28 listopada.

W dalszej części spotkania zostały ogłoszone wyniki 4 konkursów, w których uczniowie prezentowali  swoje niezwykłe talenty, umiejętności oraz zdobytą wiedzę. Okazało się bowiem, że na 200 pytań związanych z poznanymi utworami  i  miejscami zwiedzanymi podczas wycieczki – tylko kilka szczegółowych pozostało bez odpowiedzi. Pan Starosta Krzysztof Faber i Pani Dyrektor ZPSWO Ewa Barczak z radością gratulowali  przejętym laureatom, wręczali im dyplomy oraz nagrody. Uczniowie z dumą pokazywali  swoje dyplomy i nagrody wzruszonym rodzicom.  I na koniec jeszcze małe słodkie co-nieco przy herbatce i… pytanie o planowany temat na przyszły rok szkolny.

Podobnie jak sam projekt tak i jego podsumowanie było przygotowane przez nauczycieli: autorkę w/w projektu i zarazem koordynatorkę działań Halinę Szewczyk. Wielkie słowa uznania należą się paniom Agnieszce Przetacznik oraz Justynie Kamienieckiej za ogromny wkład pracy w poszczególne etapy realizacji.  Wszystkie te osoby – zaangażowane w realizację projektu, z mocą podkreślają hojne, wielkoduszne i bezinteresowane zaangażowanie nauczycieli ze Szkoły Branżowej: Pani Haliny Osmala i Pani Beaty Jachymiak w przygotowanie dekoracji stołu na podsumowanie projektu oraz na akademię 11 listopada, a także pani Wiesi Klocek i pani Ewy Patora. Na szczególne wyrazy uznania i podziękowania zasłużyła p. Marta Malec – odpowiedziała za całość działań w zakresie nagłośnienia i obsługi urządzeń multimedialnych. Wielkie wyrazy wdzięczności należą się Pani Renacie Knap za przygotowanie występu szkolnego chóru, który tak pięknieS się zaprezentował. Wspaniałe ciasta i ciasteczka to „dzieło” niezrównanej ekipy pań z działu kucharskiego wraz z uczniami. Tu kierujemy ukłony dla Pań: p.Eli Gil, p.Urszuli Szrobosz oraz p.Małgosi Zarębczan. Wyrazy wdzięczności należą się też paniom ze SPdP: p. Steni Firek,  p. Sylwii Luberda i p. Gosi Nowak.  Realizacja  programu nie byłaby możliwa, gdyby nie  wsparcie finansowe Fundacji  PZU. To dzięki temu dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU  projekt został zrealizowany z takim rozmachem. Dziękujemy!