Czas łaski – rekolekcje wielkopostne w SOSW

Jak to bywało w kalendarzu roku szkolnego czasów przedpandemicznych – w naszej Placówce miały miejsce 3 dniowe Rekolekcje wielkopostne w dniach 14,15,16 marca br. Uczestniczyli w nich wszyscy chętni uczniowie, a nawet przedszkolaki. Rekolekcje prowadził – jak być powinno  – Duch Święty – z pomocą otwartego na Jego działanie – Księdza Józefa Habiny.  To było odczucie wspólne dla wszystkich słuchających Księdza i modlących się z nim, że emanował cały Bożym pokojem, otwartością i życzliwością wobec każdego. Hasło rekolekcji :”Chcę być przyjacielem Jezusa” ksiądz rekolekcjonista oparł na 3 przypowieściach: o talentach, o zagubionej owcy i o miłosiernym Samarytaninie. Owe przypowieści były przedstawiane przez uczestników rekolekcji podczas inscenizacji, a  ich treści miały skłonić uczniów do postawienia sobie pytań o  swoje życie, jaki talent ja otrzymałem od Pana Boga,  co mam zrobić, kiedy znajdę się w sytuacji zagubionej owieczki oraz kim tak naprawdę jestem w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie… Księdzu przez cały czas dzielnie towarzyszyła owieczka Hermenegilda (maskotka) oraz wiele innych rzeczy, które pomagały słuchającym w przyswojeniu sobie przedstawianych treści. Nie inaczej było podczas nabożeństwa Drogi krzyżowej, gdzie każda stacja miała swój rekwizyt, który przemawiał do uczestników. A trzeba przyznać, że słuchali w ciszy i skupieniu – jak zaczarowani. Podobnie, jak podczas świadectwa swojego nawrócenia i kroczenia za Jezusem, które dla młodzieży wygłosił Kuba. Dopełnieniem tego czasu łaski była oczywiście Spowiedź i Msze święte dla obu grup. Swoje miejsce podczas rekolekcji mieli również uczniowie przygotowujący się do przyjęcia Sakramentów Bierzmowania oraz Pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej. Ci pierwsi przynieśli Panu Jezusowi na ołtarz swoje deklaracje przystąpienia do Sakramentu Bierzmowania, a z kolei młodsi otrzymali, poświęcone wcześniej – swoje pierwsze modlitewniki i różańce. Odbierali je z rąk księdza w obecności swoich wzruszonych i przejętych rodziców.

Bardzo dziękujemy Panu Bogu za ten czas szczególnej łaski i Bożej obecności pośród nas. Dziękujemy Księdzu Józefowi, że podjął się tego trudu głoszenia rekolekcji, dziękujemy wszystkim – bardzo licznym osobom, których pomoc w organizacji rekolekcji i ich oprawy była niezbędna i wielkoduszna. Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Wychowawcom za okazane wsparcie i otwartość oraz pomoc w opiece nad uczniami w tym czasie.

To był naprawdę czas szczególnej łaski i każdy, kto tylko choć trochę otworzył swoje serce – mógł z niego skorzystać. Modliliśmy się o to na katechezach przez cały okres Wielkiego Postu i Pan Bóg nas wysłuchał. Niech ON będzie uwielbiony w sercu każdego z nas.