Wychowankowie Ośrodka pod opieką wychowawców od marca do czerwca uczestniczą w warsztatach z ceramiki. Podczas których, nauczą się korzystania z wielu technik lepienia gliny lepienie z płata, z wałeczków, drążenie w glinie, toczenie na kole garncarskim , a także zdobienia szkliwami, angobami, tlenkami.
Zajęcia ceramiczne do przede wszystkim kreatywne wykorzystanie czasu wolnego, rozwój zdolności artystycznych, rozwijanie w uczestnikach poczucia estetyki i umiejętności plastycznych, a także relaks i rozładowanie napięcia.
Właściwości terapeutyczne gliny znane są nie od dziś. Uczestnicy uczą się cierpliwości i samodzielności. Praca z gliną uczy planowania, organizacji stanowiska pracy i akceptacji niepowodzeń. Wyzwala pozytywne emocje, pewność siebie, przedsiębiorczość i kreatywność. Zajęcia ceramiczne polecane są dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej, a także zmagających się z problemami nadpobudliwości. Terapia przez sztukę przynosi także świetne rezultaty w przypadku dzieci, które mają kłopot z kontrolowaniem swoich emocji. Poprawiają sprawność intelektualno-społeczną. Z jednej strony wyciszają uczniów nadpobudliwych, a z drugiej stymulują wycofujących się. Ich wartość pedagogiczna jest nie do przecenienia. Lepienie gliny wspiera również rozwój małej motoryki, czyli sprawności palców i dłoni. Wykonywane nimi ruchy wymagają dużej precyzji i skupienia. Uczestnicy mają okazję ćwiczyć zdolności manualne i koordynację wzorowo-ruchową, co pozytywnie wpływa na ich świadomość ciała.
Zajęcia odbyły się dzięki naszemu partnerowi Fundacji PKO Banku
Polskiego. Dziękujemy!