„Naszym marzeniem jest tworzenie świata,w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

Już kolejny rok nasza Placówka przez 19 pierwszych dni listopada bierze udział w światowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.”  Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.

Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej. W naszej Placówce także można było zauważyć uczniów, którym przy bluzkach towarzyszyła pomarańczowa wstążeczka. W ramach akcji bowiem w poszczególnych jednostkach organizacyjnych odbyły się zajęcia z zakresu profilaktyki i przeciwdziałania przemocy, których organizatorami byli pedagodzy i psycholodzy.  Uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi hasłami, dotyczącymi agresji czynnej i biernej, poznali drogi szukania pomocy a także uczyli się, jak walczyć z negatywnymi emocjami i jak skutecznie wyładowywać złość, gniew i frustracje. Podczas gdy młodsze klasy nabywały umiejętności relaksacyjnego oddychania, starsze pracowały w grupach wdrażając strategie radzenia sobie w sytuacjach trudnych, problemowych.  Miejmy nadzieję, że listopadowe hasło – Stop przemocy- będzie towarzyszyło nam przez wszystkie miesiące, tak aby nikt nie był ofiarą agresji.