Europejski Tydzień Autyzmu

1 – 7 grudnia

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony w pierwszym tygodniu grudnia zainicjowany został przez Parlament Europejski, który w od 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem.

Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby, a także poprawienie dostępu do świadczeń dla osób z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z funkcjonowaniem mózgu. Osoba, w spektrum autyzmu inaczej postrzega świat, inaczej się komunikuje i inaczej doświadcza kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat spektrum autyzmu.

Uczniowie w szkole SP nr 9 UZ w poprzednim tygodniu zostali zapoznani z tymi informacjami oraz mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach, dzięki którym powtórzyli gesty i symbole związane z tematyką zimowej odzieży i pogody za oknem. Na zakończenie wspólnie zaśpiewali rytmiczną piosenkę pt. „Zimowe ubranie”.