Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Historia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu sięga 2007 roku. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i przypada co roku w dniu 2 kwietnia. Symbolem dnia stała się żarówka, a kolorem – niebieski.

We wtorek 9 kwietnia 2024 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu obchodziliśmy IX Światowy Dzień Świadomości na temat Autyzmu. Nasza uroczystość została objęta patronatem honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Krzysztofa Fabera oraz Burmistrza Miasta Nowy Targ Pana Grzegorza Watychy.

Obchody rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej ,,Autyzm–akceptacja’’ skierowanej do licznie zgromadzonej publiczności oraz przedszkolaków, uczniów i młodzieży z terenu naszego powiatu, której zwieńczeniem był film edukacyjny dotyczący funkcjonowania osób z ASD. 🎞

Zgromadzeni na sali widowiskowej MCK poznali historię Marcina chłopca, który ma autyzm. Inicjatywa ta miała na celu zapoznanie uczniów, młodzieży i dorosłych z tematyką autyzmu, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata. Ale najważniejszym przesłaniem było pokazanie, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy.

Rozstrzygnięta została także V edycja Konkursu Plastycznego pod hasłem ,,Świat malowany niebieską kredką’’ zorganizowana przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu. 🖍🎨🏆Na konkurs nadesłanych zostało 367 prac uczniów. Komisja oceniła prace w pięciu kategoriach wiekowych, wyłoniono 85 laureatów. Bardzo cieszymy się z zaangażowania uczniów i twórczego podejścia do tematu konkursu oraz dziękujemy nauczycielom za inspirację do działania młodych artystów.

Następnie miały miejsce występy artystyczne grup przedszkolnych, dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu,🎶🎤 w których wzięła udział grupa przedszkolna z wiosennym repertuarem, grupa regionalna ,,Milusioki’’, zespół taneczno-wokalny ,,Pieguski” reprezentowany przez uczniów szkoły podstawowej, którzy przedstawili interpretację piosenki ,,Jadę jadę’’, ,,Tarntella na motorze’’ i ,,Tango z balonem”. Mogliśmy podziwiać występy solistów: Kazimierza Żuwały oraz Kacpra Rusnarczyka. Nie zabrakło również pokazu w wykonaniu młodzieży z Branżowej Szkoły I stopnia nr 5–grupy teatralnej ,,Iskra’’ oraz występu trzech tenorów, pt. ,,Orkiestra”.

Na scenie wystąpił również gość specjalny – Pan Krzysztof Wnuk – aktor teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, który odczytał tekst pt. ,,Hubek Kubek i wstążka” uwrażliwiający nas na potrzeby osób z ASD.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za tak piękne widowisko ich opiekunom, bez których ten występ nie byłby możliwy oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w inscenizację. Serdecznie dziękujemy wszystkim instruktorom za trud włożony w przygotowanie występów, a szczególnie Pani Renacie Knap, Pani Annie Szewczyk i Pani Teresie Jagodzie prowadzącej grupę regionalną Milusioki. Ponadto Pani Marcelinie Fryźlewicz i Pani Małgorzacie Niegłos instruktorkom zespołu ,,Pieguski’’ oraz Pani Agnieszce Zachwieja, Pani Annie Chowaniec i Barbarze Kołodziej za przygotowanie wiosennego występu w wykonaniu grupy przedszkolnej, a także Pani Marcie Malec prowadzącej grupę teatralną ,,Iskra’’ oraz Pani Beacie Jachymiak za przygotowania do występów tenorów.

W drugiej części dnia obchodów Światowego Dnia Świadomości na temat Autyzmu w godzinach popołudniowych miała miejsce konferencja ,,Autyzm – od teorii do praktyki” w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Nowym Targu. W organizację wydarzenia włączyli się specjaliści wielu dziedzin. Cykl wykładów miał zachęcić uczestników do refleksji nad jakością oferty edukacyjnej, terapeutycznej, socjalnej kierowanej do osób z ASD i ich rodzin, a także na wymianę doświadczeń w tym zakresie. Konferencje osłodziła nam młodzież Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 z kierunku pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i pracownik pomocniczy gastronomii, którzy pod okiem nauczycieli przygotowali bardzo smaczny i pięknie podany poczęstunek na przerwę kawową dla uczestników wykładów.

Dodatkowo, do końca kwietnia w Miejskim Centrum Kultury przy Al. Tysiąclecia 37 oglądać będzie można wystawę pokonkursową prac, pt. „Świat malowany niebieską kredką”.

Specjalne podziękowania należą się gwiazdom specjalnym oraz partnerom naszego wydarzenia – aktorowi Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem Panu Krzysztofowi Wnuk. Jesteśmy szczęśliwi, że wspierają nas artyści tak szlachetni i wrażliwi na potrzeby innych. Wspierającemu nas Stowarzyszeniu Dasz Rade Inicjatywa Społeczno – Edukacyjna w Nowym Targu, Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu, Radzie Rodziców Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Targu, Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu, Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Nowym Targu, Małopolskiemu Centrum Kultury Sokół, Galerii BWA ,,Jatki’’ w Nowym Targu, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Nowym Targu. Osobom zaangażowanym w rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Świat malowany niebieską kredką”: Pani Annie Dziubas, Pani Wiktorii Kowalczyk – Szlaga.

Darczyńcom: Firmie Markpol, Piekarni – ciastkarni Piotr Żarnecki

Patronom medialnym, którzy nagłośnili wydarzenie: nowotarskiej telewizji kablowej, tygodnikowi podhalańskiemu, portalowi podhale24.pl, podhaleregion, nowytarg24.tv i góralinfo.pl oraz wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie między innymi wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.

Organizatorem wydarzenia był: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Zespole Placówek Szkolno Wychowawczo – Opiekuńczych w Nowym Targu.