Dnia 6 września 2024 r., z inicjatywy p. Bogusławy Dudek, p. Ewy Patory i p. Justyny Kamienieckiej, uczniowie Szkoły Podstawowej i Szkoły Branżowej włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Kampania ta realizowana jest corocznie od 2012 roku. Tegorocznym utworem czytanym w wielu miejscach naszego kraju jest dzieło Juliusza Słowackiego „Kordian”. Na uwagę zasługuje fakt, że osobami czytającymi byli nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.
Narodowe Czytanie dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze względu na specyfikę szkoły wymaga gruntownego przemyślenia i znalezienia atrakcyjnej, poruszającej uczestników formy, a także odpowiedniego przygotowania. Wspólne czytanie poprzedziły więc lekcje języka polskiego wprowadzające do poruszanej w utworze tematyki. Wybrano fragment o Janku, który psom szył buty – bajkę opowiedzianą przez Grzegorza Kordianowi. Ma ona ważne znaczenie w kontekście całego dramatu. Odnosi się bowiem do motywu niezrozumienia i braku akceptacji ze strony społeczeństwa, które może prowadzić do wykluczenia jednostki. Bajka ta pokazuje, że nawet jeśli inni ludzie nie rozumieją naszych działań i pomysłów, powinniśmy dalej działać zgodnie z naszymi przekonaniami i wartościami. Nie należy poddawać się presji społecznej, która może prowadzić do rezygnacji z marzeń i celów życiowych.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana.
Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze – napisał Prezydent.
Tekst i zdjęcia: B. Dudek