Historia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu sięga 2007 roku. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych i przypada co roku w dniu 2 kwietnia. Symbolem dnia stała się żarówka, a kolorem – niebieski.
W środę 2 kwietnia 2025 r. w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu obchodziliśmy X Światowy Dzień Świadomości na temat Autyzmu. Nasza uroczystość została objęta patronatem honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego Pana Tomasza Hamerskiego oraz Burmistrza Miasta Nowy Targ Pana Grzegorza Watychy.
Obchody rozpoczęły się od hymnu Niebieskich Igrzysk w chirliderskiej odsłonie grupy aktorsko- tanecznej „9 i pół” ze Szkoły Podstawowej-L. Następnie słuchaliśmy prezentacji multimedialnej, pt. ,,Poznaj Marię, dziewczynę, która lubi mieć plan’’ skierowanej do licznie zgromadzonej publiczności: przedszkolaków, uczniów i młodzieży z terenu naszego powiatu. Zwieńczeniem tej części była animacja poklatkowa, która powstała podczas warsztatów w naszej placówce, prowadzonych przez panią Annę Mrożek ze studia filmowego Effata Anima. Współtwórcami filmu są nasi uczniowie, w tym uczniowie ze spektrum autyzmu.
Zgromadzeni na sali widowiskowej MCK poznali historię Marii, która ma autyzm. Inicjatywa ta miała na celu zapoznanie uczniów, młodzieży i dorosłych z tematyką autyzmu, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata. Ale najważniejszym przesłaniem było pokazanie, że osoby z autyzmem żyją z nim do końca. To nie choroba, którą się leczy, czy stan przejściowy.
Następnie miały miejsce występy artystyczne grup przedszkolnych, dzieci i młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu, w których wzięła udział grupa przedszkolna z energetycznym repertuarem, grupa regionalna ,,Milusioki’’, zespół taneczno-wokalny ,,Pieguski” reprezentowany przez uczniów szkoły podstawowej, którzy przedstawili interpretację piosenki ,,Rybka plum’’ i ,,Parasolki”. Mogliśmy podziwiać występ solisty Kacpra Rusnarczyka. Nie zabrakło również teatralnej odsłony w wykonaniu młodzieży z Branżowej Szkoły I stopnia nr 5–grupy teatralnej ,,Iskra’’, pt. ,,Rozwiń anielskie skrzydła miłości” oraz występów grupy Sylaba, pt. ,,Podwodny świat”, nowoczesnego utworu „APT” Bruno Marsa i Rose i ,,Limbo”.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za tak piękne widowisko ich opiekunom, bez których ten występ nie byłby możliwy oraz wszystkim nauczycielom zaangażowanym w inscenizację. Serdecznie dziękujemy wszystkim instruktorom za trud włożony w przygotowanie występów, a szczególnie Pani Renacie Knap, Pani Annie Szewczyk i Pani Teresie Jagodzie prowadzącej grupę regionalną Milusioki. Ponadto Pani Marcelinie Fryźlewicz i Pani Małgorzacie Niegłos instruktorkom zespołu ,,Pieguski’’ oraz Pani Agnieszce Zachwieja, Pani Annie Chowaniec, Pani Monice Bodzioch, Pani Barbarze Kołodziej oraz Pani Paulinie Bujczenko za przygotowanie energicznego występu w wykonaniu grupy przedszkolnej, Pani Marcie Malec, Pani Ewie Patorze i Pani Beacie Jachymiak prowadzącej grupę teatralną ,,Iskra’’, a także Pani Steni Firek instruktorce grupy ,,Sylaba”.
Rozstrzygnięta została także VI edycja Konkursu Plastycznego pod hasłem ,,W moim świecie’’ zorganizowana przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu. Na konkurs nadesłanych zostało 584 prac uczniów. Komisja oceniła prace w pięciu kategoriach wiekowych, wyłoniono 81 laureatów. Bardzo cieszymy się z zaangażowania uczniów i twórczego podejścia do tematu konkursu oraz dziękujemy nauczycielom za inspirację do działania młodych artystów.
W drugiej części dnia obchodów Światowego Dnia Świadomości na temat Autyzmu w godzinach popołudniowych miała miejsce konferencja ,,Autyzm – od teorii do praktyki” w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. W organizację wydarzenia włączyli się specjaliści wielu dziedzin. Cykl wykładów miał zachęcić uczestników do refleksji nad jakością oferty edukacyjnej, terapeutycznej, socjalnej kierowanej do osób z ASD i ich rodzin, a także na wymianę doświadczeń w tym zakresie. Konferencje osłodziła nam młodzież Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 z kierunku pracownik pomocniczy obsługi hotelowej i pracownik pomocniczy gastronomii, którzy pod okiem nauczycieli przygotowali bardzo smaczny i pięknie podany poczęstunek na przerwę kawową dla uczestników wykładów.
Dodatkowo, do końca kwietnia w Miejskim Centrum Kultury przy Al. Tysiąclecia 37 oglądać będzie można wystawę pokonkursową prac, pt. „W moim świecie”.
Specjalne podziękowania należą się wspierającemu nas Miejskiemu Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszeniu Dasz Rade Inicjatywa Społeczno – Edukacyjna w Nowym Targu, Fundacji Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom SOSW nr 1 w Nowym Targu, Radzie Rodziców SOSW nr 1 w Nowym Targu, Stowarzyszenieniu Lions Club Wysoka, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Targu, Powiatowemu Centrum Kultury w Nowym Targu, Małopolskiemu Centrum Kultury Sokół, Galerii BWA ,,Jatki’’ w Nowym Targu, Prokuraturze Rejonowej w Nowym Targu, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Nowym Targu. Osobom zaangażowanym w rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „W moim świecie”: Pani Annie Dziubas, Pani Agnieszce Rokickiej.
Darczyńcom: Firmie Markpol, Piekarnii Piotr Żarnecki, Euro-Trade S.K. z/s w Krakowie, Studio Filmowe Effata Anima, Firmie Magda plant-based oraz Pani Sylwi Szyrszeń – Jaskierskiej.
Dziękujemy lokalnej branży gastronomicznej, która wzięła pod uwagę, że nasze świętowanie jest Jubileuszowe i w związku z tym firmy: Dziki Byk, Villa Toscana, Kawiarna Bethel Concept, Pizzeria Napoli Da Luigi zaprosili wszystkich występujących na poczęstunki do swoich restauracji przekazując na ręce instruktorów vouchery.
Patronom medialnym, którzy nagłośnili wydarzenie: nowotarskiej telewizji kablowej, tygodnikowi podhalańskiemu, portalowi podhale24.pl, podhaleregion, nowytarg24.tv i goralinfo.pl oraz wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie między innymi wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.
Organizatorem wydarzenia był: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Zespole Placówek Szkolno Wychowawczo – Opiekuńczych w Nowym Targu.
Fot. M. Słoński