Obchody świąt państwowych i narodowych w roku szkolnym 2021/2022

Małopolski Kurator Oświaty – Pani Barbara Nowak zwróciła się z apelem do Dyrektorów, Nauczycieli, Uczniów i Rodziców  wszystkich Szkół Małopolski o obecność podczas zbliżających się uroczystości państwowych, podkreślających wydarzenia historyczne, których pamięć buduje naszą tożsamość i poczucie wspólnoty narodowej.

Najbliższe z nich to:

  • 17 września  – 82. Rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka, 
  • 27 września Dzień Podziemnego Państwa Polskiego, 
  • 16 października Dzień Papieża Jana Pawła II,
  • 11 listopada –  Narodowe Święto Niepodległości.

Obecność i aktywność młodzieży to ważny sygnał dla odchodzących pokoleń, ostatnich świadków historii i swego rodzaju złożony im hołd i podziękowanie.

W wielu miastach i małych miejscowościach w Małopolsce społeczności lokalne dbają o uroczyste podkreślanie nie tylko świąt wskazanych w kalendarzach, ale także zauważalne jest coraz większe eksponowanie i szczycenie się przez Szkoły swoimi lokalnymi Bohaterami, Patronami szkół,  odkrywanymi Żołnierzami Niezłomnymi, czy żołnierzami i dowódcami lat II wojny światowej.

Z dumą obserwuje się młodzież szkół, która podejmuje się całorocznej opieki nad  pomnikami Naszych Wielkich Rodaków.

Należy pamiętać o tym, że to właśnie obecne młode pokolenie Polaków poniesie w przyszłość pamięć o Tych, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną Ojczyznę, poniesie w przyszłość opowieść o historii naszego Narodu i Państwa.