W kolejne środy miesiąca stycznia w naszej Placówce odbył się po raz pierwszy po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią – Konkurs kolęd, w którym uczestniczyli wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele poszczególnych szkół oraz przedszkola. Konkurs kolęd pod hasłem „Śpiewajmy i grajmy Mu – Dzieciątku Małemu” od wielu lat cieszył się zawsze ogromnym zainteresowaniem i… co ważniejsze zaangażowaniem ze strony uczestników, co sprawiało, że szkolne korytarze rozbrzmiewały śpiewem i muzyką tych dawnych, tradycyjnych jak i nowych – współczesnych kolęd, pastorałek i góralskich przyśpiewek o historii Bożego Narodzenia. To wszystko powodowało, że chociaż święta minęły już dawno – wracał do nas magiczny czas i klimat tamtych dni, pachnących żywicą przystrojonych choinek i niezapomniany smak pierników, przygotowanych troskliwą ręką babci i mamy…
Pierwszy etap Konkursu miał miejsce w środę 18 stycznia. Były to przesłuchania, podczas których jury oglądało i oceniało występy zgłoszonych uczestników. A tych było niemało, bo oprócz występów całych klas i oddziałów – wielu spośród uczniów zdecydowało się na zaprezentowanie solowego występu. Grono wykonawców było tak liczne, że dość wspomnieć, iż występy trwały prawie od rana do obiadu. Po zakończonych przesłuchaniach, komisja konkursowa miała nielada zadanie, by sprawiedliwie ocenić występy i wyłonić laureatów. Ale jak to zrobić, skoro każdy występ, każda prezentacja w wykonaniu uczniów była fantastyczna? Na szczęście jury poradziło sobie wspaniale i w dniu 25 stycznia – w kolejną środę odbył się 2 etap Konkursu kolęd czyli uroczysty finał, podczas którego zostały ogłoszone wyniki, wręczone nagrody, a cała społeczność SOSW mogła na własne oczy obejrzeć i wysłuchać tych spośród laureatów, którzy w poszczególnych szkołach i przedszkolu zdobyli największe trofea tj. Grand Prix. Byli wśród nich soliści oraz zespoły, był też duet Zuzi i pani Renaty, który obejrzano na nagraniu, bo obie artystki zmogła choroba i były nieobecne podczas Koncertu finałowego.
Jak to zawsze było w naszej kolędowej tradycji, na koncert finałowy zapraszaliśmy gości z zewnątrz, którzy prezentowali nam kolędy I tak w roku 2020 gościliśmy Małą Armię Janosika. Nie mogło być inaczej teraz. Nasze zaproszenie przyjął wspaniały zespół „Mali Hyrni” pod kierunkiem p.Macieja Warpechy, który nie tylko nam zaśpiewał ale przedstawił spektakl jasełkowy, ubogacony śpiewem góralskich pastorałek i tańcem. Przyjechali do nas liczną grupą – dzięki życzliwej pomocy rodziców dzieciaków i młodzieży z Małych Hyrnych. Oczywiście nie zabrakło i króla Heroda, diabła, śmierci oraz Żyda – jak to powinno być w prawdziwych jasełkach. Przedstawienie bardzo się podobało naszej społeczności – tak dalece, że niektórych poderwało dosłownie do tańca. Z kolei inni uczniowie próbowali nadać mu formę interaktywną i podejmowali dialogi z postaciami na scenie. Bardzo, bardzo wszystkim się występ gości podobał a Pani Dyrektor dziękując naszym gościom na koniec wyraziła nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzą, co spotkało się z entuzjastycznym odzewem zebranej społeczności na sali.
Bardzo dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg tegorocznego Konkursu kolęd. Dziękujemy Wychowawcom poszczególnych grup za przygotowanie swoich uczniów, dziękujemy nauczycielom muzyki – p. Renacie i p. Marcelinie za inspirację i wspaniałe występy. Dziękujemy p. Marcie Malec i p. Grzesiowi Klimczakowi za pomoc w ogarnięciu nagłośnienia i odpowiednich podkładów muzycznych dla uczestników. Dziękujemy Tym Wszystkim, którzy pomagali na każdym etapie i miejscu dla sprawnego przebiegu konkursu. Dziękujemy niezawodnym paniom z kucharstwa za przygotowanie poczęstunku dla gości. Na ręce p. Maćka Warpechy dziękujemy wszystkim uczestnikom zespołu „Mali Hyrni” za uświetnienie naszego Konkursu.
Dziękujemy naszym Sponsorom: Firmie LAJKONIK ze Skawiny, Hali Handlowej z ul. Ludźmierskiej z Nowego Targu, Panu Żarneckiemu za ofiarowane pączki dla gości z Małych Hyrnych, oraz naszej Fundacji.
Dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego wielkiego dobra, które nosi nazwę Konkursu kolęd – a nie jest niczym innym jak wychwalaniem Boga, który stał się Człowiekiem po to, aby nas zbawić.